Peče o korálky
Jak pečovat o korálky, aby dlouho vydržely?
Většina výrobků, které u mě můžete zakoupit jsou ze skleněných korálků s povrchovou úpravou. To znamená, že korálky jsou na povrchu barvené. Mezi ně patří neonky, pastelové a podzimní barvy.
Tyto korálky rády podléhají vnějším vlivům. Proto je dobré se některým vyhnout, pokud chceme, aby nám korálky dlouho vydržely.
Naše doporučení, čemu se vyhýbat:
- Časté namáčení!
Jednou z velkých chyb je nosit korálky do sprchy, bazénů, umývat si s nimi ruce několikrát za den. Nejlepší je korálky si před koupáním, sprchováním nebo mytím rukou sundat. Šampony, sprchové gely, mýdla a mycí prostředky na nádobí nedělají barvě na korálkách dobře. Časté namáčení může způsobit degradaci nálevkového materiálu a výrobky se mohou přetrhnout.
- Pot!
Pot je takový tichý zabiják barvených věcí. Pot a sůl, kterou obsahuje je velice agresivní vůči barvám. To ovšem neznamená, že když se trochu zpotíte, že hned se korálky poškodí. To samozřejmě ne. Je ovšem důležité si korálky před sportováním a větší fyzickou aktivitou vždy sundat Velké množství potu muže opravdu velmi urychlit životnost korálků
- Parfémy, parfémy a zase ty parfémy!
Velký pozor si dávejte při nanášení parfémů. Prosím vyhýbejte se kontaktu mezi parfémem a korálky. Parfém je velice agresivní. Doporučuji nanášet parfém mimo korálky nebo nanést parfém před korálky, počkat až parfém uschne a až poté si nandat korálky. Toto doporučení platí i pro jiné kosmetické přípravky, jako jsou krémy, make-up… Vždy počkejte až kosmetický produkt zaschne nebo se vstřebá. Pozor na sotný make-up roztíraný do dekoltu při nošení náhrdelníků.
- Mořská voda! Zabiják barvených korálků.
Sůl je skvělý kamarád, když potřebujete vyčistit fleky, které byste nečekali, že se jich někdy zbavíte: červené víno, krev…. Ale přesně tato vlastnost, úžasná v domácnosti, je naprosto nežádoucí u barvených věcí jako jsou nabarvené vlasy, oblečení, a právě naše korálky. Pokud chcete, aby korálky dělaly na dovolené u moře parádu, tak musíte počítat s tím, že korálky dostanou do těla a barvy už nebudou po dovolené tak hezké. Slaná voda je ke korálkům agresivní. Doporučuji na koupání sundávat a korálky nandat až po osprchování sladkou vodou.
- Slunce!
Všichni asi známe ty barevné rozdíly, když nám něco zůstane dlouho na slunci. Je dobré nenechávat korálky doma dlouho ležet u okna, kde by mohlo svítit slunce a barvu tak poškodit. Doporučuji, když korálky nenosíte, uložte je do uzavíratelné šperkovnice, šuplíku nebo alespoň na stinné místo.
Péče o shamballové náramky
U samballových náramků je potřeba dávat pozor na časté namáčení. Při častém namáčení
může šňůrka mnohem rychleji degradovat a přetrhnout se.
Čištění korálků
Na korálcích, především těch často nošených, zůstává nečistoty a čas od času je potřebujeme očistit.
Jak to udělat, když jsem řekla, aby se korálky namáčely co nejméně?
Přesně pro tuto chvíli si schováváte to namáčení. Je dobré si připravit vlažnou vodu a pomocí jemného hadříku je omyjte (můžete i pomocí rukou) a pak je osušte jemným hadříkem. Dobré je třeba bambusové nebo bavlněné froté. Pokud chcete použít kartáček musí být extra jemný, hrubé povrchy by mohli korálky poškrábat.
Určitě při čištění nepoužívejte žádné chemikálie. Mohli byste narušit barevnost korálků.